Haberler

MN Kardiyoloji

Glokom Sinsice İlerliyor, Körlüğe Neden Oluyor.

Türk Oftalmoloji Derneği Glokom Birimi Yürütme Kurulu, dünyada önlenebilir körlük nedenleri arasında ikinci  sırada gösterilen glokoma yönelik farkındalığı arttırmak amacı ile her yıl düzenlenen “Dünya Glokom Haftası” ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, glokoma karşı farkındalık uyandırılmasının ana amaçlardan biri olduğunu ancak vatandaşların tümüne ulaşılmasının ve onları muayene etmenin mümkün olamadığı belirtildi.

Glokom Birimi tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; “Glokom’a ya da halk arasında bilinen adıyla “göz tansiyonuna”, “gözün sinsi hırsızı” da denilebilir. En önemli nedeni göz küresi içinde artan göz içi sıvısı basıncı ile görme sinirinin zedelenmesidir. Hastalığın başlangıcında ciddi bir belirti yoktur. İlerlemiş hastalıkta önce çevreyi görme kabiliyetinde azalma oluşur, en son aşamada uzak ve yakın görme tamamen veya kısmen kaybedilebilir.

Bütün bu kayıplar tedaviyle ne yazık ki tekrar geri kazanılmaz. Tedavinin amacı kötüye gidişin durdurulmasından ibarettir.Dünyada 70 milyon insanda glokom vardır. 40 yaşının üzerinde görülme olasılığı %2’dir. Dünya körlük nedenleri arasında ikinci sırayı alan glokom nedeniyle, 6.5 milyon insan görmesini kaybetmiştir. Ülkemizde tanısı konmuş 550 bin dolayında glokom hastası olduğu ve bu sayının tüm hastaların sadece ¼’ünü oluşturduğu düşünülmektedir.

Glokomda tanı yöntemlerimizin giderek gelişmesi ve toplumda glokom farkındalığının artması sayesinde ulaşabildiğimiz ve tedavisine başlayabildiğimiz glokomlu hasta sayısı giderek artmaktadır.

Sevgili hastalarımız, glokom muayenesi sadece göz basıncınızın ölçülmesinden ibaret değildir. Hastalığınız hakkında bilgi edinin, eğer size tedavi için damla verilmişse dikkatle kullanın.

Erken tanı ile glokom hastalığının hayatınızda oluşturacağı kötülüklerden korunabilirsiniz. Lütfen her yıl göz muayenenizi yaptırın. Unutmayın glokom tedavisi mümkün bir hastalıktır.”

Glokom Birim Yürütme Kurulu’nun verdiği bilgiye göre bu yıl da 11-17 Mart 2018 tarihleri arasında düzenlenen; Dünya Glokom Haftası etkinlikleriyle risk grubundaki kişilerin bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Bu amaçla hastalığa dikkat çeken posterler ve bilgilendirme kitapçıklarının hazırlanarak hastanelere ve aile hekimliklerine dağıtılıp, sosyal medya hesaplarından izlenebilecek bilgilendirme videolarının da yayına verildiği bildirildi. Kurulun açıklamasında, glokomun belirti vermeden ilerleyen sinsi bir hastalık olduğu ancak erken tanı ve etkili tedavi ile hastaların yaşam kaliteleri üzerine yapacağı olumsuz etkilerden korunulabileceği özellikle kaydedildi.

GERİ DÖN