Haberler

MN Kardiyoloji

Novartis’in En Önemli Hedefi “Yenilikçi İlaçlarla Hastaların İhtiyaçlarını Karşılamak”

Eylül 2017 itibariyle Novartis Türkiye İlaç Divizyonu Genel Müdürlüğü görevine atanan Dr. Avinash Potnis, sağlık basını temsilcileri ile biraraya geldiği toplantıda, 2017 yılını değerlendirirken, 2018 yılı için hedeflerini paylaştı.

 

Novartis İlaç Divizyonu olarak 2017 yılını hem globalde hem de Türkiye’de çok başarılı bir şekilde tamamladıklarını ifade eden Potnis, Novartis Grup olarak Türkiye’de en büyük ilaç şirketi konumunda olduklarının altını çizdi.

AR-GE çalışmaları hakkında bilgi veren Potnis, Novartis İlaç Divizyonu’nun globalde ve Türkiye’de AR-GE konusunda da lider olduğunu ve Novartis olarak tüm dünyada AR-GE çalışmalarına 9 milyar dolar harcadıklarını; bu rakamın toplam gelirin %19’una denk geldiğini kayderek, 2017 yılında Türkiye’de 114 klinik çalışmayla Novartis İlaç’ın liderliğini pekiştirdiğini paylaştı.

Türkiye’nin, sigorta kapsamının neredeyse tüm vatandaşları temsil etmesi sebebiyle örnek ülkelerden biri olduğunu belirten Dr. Avinash Potnis, bu durumun yabancı yatırımcılar için ilgi çekici olduğunu ve gelecekte de ilgi

çekmeye devam edeceğini belirtti. Potnis; “Novartis olarak, geniş bir hasta grubuna hitap edebilmek adına, hastalara en çok fayda sağlayabilecek stratejik ürünleri Türkiye’ye getiriyoruz.

Hastaların ömürlerini uzatmanın yanı sıra, yaşam kalitelerinin de yüksek olması çok önemli, bunu sağlamak için çalışıyoruz” dedi. Önümüzdeki yıllarda özellikle beş terapötik alana odaklandıklarını ve bu alanlardaki çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Potnis; hastaların ilaca olan erişimi ve hayat standartlarının iyileşmesi için önemli adımlar attıklarını belirtti. 

Novartis’in özellikle hastaların şu ana kadar karşılanmamış ihtiyaçlarına odaklanmayı tercih ettiklerinin ve hastalıkları nedeniyle sosyal hayatlarını yaşayamayan kişiler için yenilikçi ilaçlarla yaratabilecekleri değişim ve fayda için çok heyecanlı olduklarını ifade etti.

Novartis’in global vizyonunu Türkiye’ ye yansıtmaya devam edeceklerini belirten Potnis, bu vizyonun önceliklerini; çalışanlarının içindeki potansiyeli açığa çıkarmak, dönüşümü sağlayacak yenilikçiliğin devamı, uygulamada mükemmellik, dijitalleşme ve toplumdan aldıklarının daha fazlasını topluma geri vermek şeklinde açıkladı.

Türkiye’de hayata geçirdikleri farkındalık projelerine de değinen Potnis; “2017’de, pek çok hastalıkla ilgili başarılı farkındalık projelerine imza attık. Kalp yetersizliği konusunda değerli sanatçı  Rasim Öztekin’le hayata geçen “Hayatı Seviyorum, Kalbimi Dinliyorum” projesi, oftalmoloji alanında görmenin önemine ve erken tedaviye vurgu yapan “Senede Bir Gün”, Organ Bağışı alanında “İzin Ver Hayat Ver” ve solunum alanında “Nefesine Ses Ver”gibi farkındalık projeleriyle birçok insana dokunduk ve en önemlisi de onların hastalıklarını anlamalarına yardımcı olduk” şeklinde konuştu

Potnis, İK alanında hayata geçirdikleri önemli proje ve uygulamalarla da, AON ödüllerinde “En İyi İşveren”, Capi tal’in “Türkiye’nin En İyi Şirketleri”araştırmasında “Türkiye’nin En İyi İlaç Şirketi”, 2017’de Great Place to Work’te “Kadın İstihdamında Sürdürü lebilirlik”, “İş Yaşam Dengesi” ödüllerine sahip olduklarını ve çok yakın bir zamanda Top Employer Enstitüsü tarafından Novartis İlaç olarak hem Türkiye’de hem de Avrupa’da “En İyi İşveren” ödüllerine layık görüldüklerini dile getirdi.

GERİ DÖN